Εθνικός-ΑΕ Μοσχάτου 2-1

2020-03-08 17:06

Σε ένα παιχνίδι «διαφήμιση για το ποδόσφαιρο» ο Εθνικός πήρε ένα ακόμη -και τρίτο συνεχόμενο - πολύ σημαντικο τρίποντο καθώς νίκησε και μάλιστα με ανατροπή στο γήπεδο της Καλλιθέας Μοσχάτο και... επόπτη με 2-1.

Οι ποδοσφαιριστές του Μουράτ Σεροπιάν δεν τα παράτησαν σε κανένα σημείο του αγώνα, δεν συμβιβάστηκαν ούτε λεπτό με την διαγραφόμενη ήττα και ανταμείφθηκαν για την αγωνιστικότητα και το πάθος τους αφού κατάφεραν να σημειώσουν δύο γκολ στα τελευταία δραματικά λεπτά του αγώνα και να πάρουν μέσα σε αποθέωση την νίκη χρυσάφι που τους φέρνει για πρώτη φορά από την έναρξη του πρωταθλήματος πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού οπού και θα πρέπει να διατηρηθεί και τις επόμενες τρεις αγωνιστικές πετυχαίνοντας τον στόχο του.

Ο Εθνικός θα μπορούσε να είχε φτάσει ποιο γρήγορα στην νίκη, εάν.... ο Τριμμάτης ήταν περισσότερο ψύχραιμος στο πέναλτυ που κέρδισε και εκτέλεσε χωρίς επιτυχία στο 72' και αν ακόμα ο επόπτης δεν ακύρωνε το γκολ του Τριμμάτη ως οφσάιντ στο 84',αλλά και αν ακόμα δεν υποδείκνυε γκολ στις καθυστερήσεις του αγώνα όταν οι κεφαλιές των Πεχλιβανίδη και Πετρόπουλου αποκρούστηκαν από τους αμυντικούς του Μοσχάτου με την μπάλα όμως να έχει περάσει και στις δύο περιπτώσεις την γραμμή του τέρματος.

Για να φτάσει όμως σε αυτή την νίκη ο Εθνικός συνέβησαν και πολλά άλλα, οι φιλοξενούμενοι που από την αρχή του αγώνα ήταν πολύ «δυναμικοί» στις διεκδικήσεις τους έμειναν με 10 παίκτες στο 57΄όταν ο Κατίδης πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια, αλλά και στο 81΄όταν ανατράπηκε ο Τριμμάτης με τον αμυντικό του Μοσχάτου να αντίκρυζει την 2η κίτρινη κάρτα,ενδιάμεσα και συγκεκριμένα στο 32΄ο Χαλκίδης πήρε την θέση του κάτω απο την εστία της ομάδας μας του τραυματισμένου Πάντου (θα εκτιμηθεί τις επόμενες ημέρες η κατάσταση του τραυματισμού του), με τους φιλοξενούμενους να έχουν προηγηθεί στο 13΄με ένα ασύλληπτο σουτ στο «Γ» της εστίας του Πάντου με την μπάλα να βρίσκει πρώτα το δοκάρι και εν συνεχεία να καταλήγει στα δίχτυα για το 0-1.

Κάπως έτσι φτάσαμε στο 87΄, ο Εθνικός σε όλο το δεύτερο μέρος ήταν κυρίαρχος στον αγωνιστικό χώρο αφήνοντας όμως κενά στην άμυνα του που δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευθούν σε μία-δύο περιπτώσεις οι φιλοξενούμενοι, στο λεπτό εκείνο ο Ηλίας Ευαγγέλου ισοφαρίζει για την ομάδα μας, με το παιχνίδι να παίρνει μια άγρια ομορφιά, στην συνέχεια και ενώ ο Εθνικός διαμαρτύρεται για τις φάσεις που προαναφέραμε, με τον τραυματία Πεχλιβανίδη (πιθανό κάταγμα στην μύτη) να παίρνει εκ νέου θέση στο τερέν τον Σκεντεράϊ να σεντράρει...απο δεξιά και τον υψηλόσωμο αμυντικό του Εθνικού απο πλάγια και αριστερά να πιάνει ένα αριστοτεχνικό πλάσε για να γράψει μέσα σε αποθέωση το τελικό 2-1.
Στο 84΄αποβλήθηκε με 2η κίτρινη απο πλευράς του Εθνικού,ο Νταούλιας.

Εθνικός (Μ.Σεροπιάν): Πάντος (32΄Χαλκίδης), Νταούλιας, Σκεντεράϊ,Ευαγγέλου, Μουσταφίδης, Λώλος (65΄Πεχλιβανίδης), Γκέτσι, Παυλής (46΄Ντάγκρας), Τριμμάτης, Λαζαρίδης (77΄Πετρόπουλος), Τσιντώνης.
Την 18αδα συμπληρώσαν και οι: Διάκος, Αυλωνίτης και Παπαγεωργίου.