Ούϊπεστ-Εθνικός LCL 8-10

2022-12-09 19:57
Ηττήθηκε στον πρώτο αγώνα της 2ης φάσης του Champion League. Γυναικών από την Ούϊπεστ ο Εθνικός με 10-8.
Η ομάδα μας έκανε ένα μέτριο επιθετικά κυρίως ξεκίνημα, σκοράροντας για πρώτη φορά 14:36 μετά την έναρξη του αγώνα, μειώνοντας σε 4-1,σκορ με το οποίο τελείωσε και το πρώτο ημίχρονο.
Χαρακτηριστικό αυτού του διαστήματος ήταν η απώλεια δύο πέναλτυ για την ομάδα μας, στα τέλη του πρώτου και στις αρχές του δευτέρου οκτάλεπτου.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Εθνικός βελτιώθηκε σημαντικά, ήταν καταιγιστικός σημεώνοντας 6 τέρματα και κατάφερε λίγο πριν το τέλος της 3ης περιόδου να ισοφαρίσει σε 7-7.
Στο 4ο οκτάλεπτο οι γηπεδούχες ήταν πιο ψύχραιμες και με επί μέρους σκορ 3-1 πήραν την νίκη με το τελικό 10-8 να διαμορφώνεται στην κόντρα 1:10 περίπου πριν το τέλος του αγώνα.

Τα 8λεπτα: 3-0, 1-1, 3-6, 3-1

Ούιπεστ: Μάγκιαρι, Όμπελι 1, Μακσάι 1, Κόκα, Ζουκς 1, Βάρο, Μπάκσα 2, Φάραγκο 1, Ζέγκεντι 1, Χάτζου 1, Λεντβάι, Περεζτέγκι Νάγκι 2, Γκολοπέντζα.

Εθνικός: Σωτηρέλη, Καραμπέτσου, Μπορίσοβα 3, Λασκαρίδου, Κοντονή 1, Κατσιμπρή 1, Χατζηκυριακάκη 1, Αλκ. Μπενέκου 1, Ρακιντζή, Κανετίδου 1, Ιόλη Μπενέκου, Αντριους, Μπεκρή