Παπάγου - Εθνικός 72-77

2020-01-26 20:10

Ακόμη μία μεγάλη νίκη πανηγύρισε ο Εθνικός, καθώς επικράτησε εκτός έδρας του Παπάγου με 77-72. Οι παίκτες του Κώστα Οικονομάκη πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση και έδωσαν συνέχεια στο νικηφόρο σερί τους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο πρωταγωνίστριες ήταν οι άμυνες, καθώς σημειώθηκαν μόλις 25 πόντοι (11-14). Ο Εθνικός σταδιακά ανέβαζε την απόδοση του και στην επίθεση και στο τέλος του ημιχρόνου ήταν μπροστά με 32-30.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος. Ο Παπάγου προσπαθούσε να κάνει την ανατροπή, αλλά η ομάδα μας είχε τις λύσεις και κράταγε σταθερά το προβάδισμα της (53-58). Η ομάδα του Κώστα Οικονομάκη είχε τον έλεγχο και στο τέταρτο δεκάλεπτο και τελικά πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη με 77-72!

Τα δεκάλεπτα: 11-14, 30-32, 53-58, 72-77
Παπάγου (Διαμαντόπουλος): Παπαζήσης 7 (1), Τριχάς 7 (1), Κυρίτσης 17 (2), Χρυσός 10, Κρακατσάνης 6 (2), Αγγελόπουλος 16, Σοφρωνάς 9 (3)
Εθνικός (Οικονομάκης): Γεωργοπαπαδάκος Σ. 8 (2), Ασημακόπουλος, Μανιάτης, Αγγελόπουλος 35 (3) Γεωργοπαπαδάκος Ν. 12 (2), Πέττας 16 (2), Γιατρούδης, Γκιζόγιαννης 6, Λεκάκης, Κοντραφούρης, Στέφος, Ασπρόπουλος